دهمین دوره مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

4.4
از 19 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
دوره دهم مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند شروع شد
19 مهر 1402 17:00
46

 به‌رسم هر سال، دوره جدید مسابقه را با یاری هم شروع می‌کنیم. الان دهمین دوره‌ای‌ست که مسابقه سفرنامه‌نویسی لست‌سکند را برگزار می‌کنیم. دهمین باری که شما سرگذشت سفرتان را با ما و هزاران نفر دیگر به اشتراک می‌گذارید. بدون شک تا اینجای مسیر، مسابقه‌ها بدون نقص نبوده؛ اما سعی کرده‌ایم در هر دوره، اشکال‌ها را برطرف کنیم و دوره تازه را با گره‌های کم‌تری برگزار کنیم. اگر از همراهان همیشگی و هر ساله مسابقه هستید یا اولین‌بار است که می‌خواهید در مسابقه شرکت کنید، ادامه متن را بخوانید تا از کم‌وکیف مسابقه امسال باخبر شوید.

900.530.jpg

چگونه در مسابقه سفرنامه نویسی لست‌سکند شرکت کنم؟

مسابقه سفرنامه نویسی لست‌سکند سال‌هاست برگزار می‌شود و شما هر زمان که سفرنامه‌تان را در سایت به اشتراک بگذارید، می‌توانید از شرکت‌کنندگان مسابقه باشید. اینکه سفرنامه چیست و به چه نوشته‌ای سفرنامه می‌گوییم را می‌توانید در مطالب منتشر شده لست‌سکند بخوانید یا وارد بخش سفرنامه‌های لست‌سکند شوید و از آنجا سفرنامه‌هایی که کاربران تا امروز نوشته‌اند را بخوانید. این صفحه دائم به‌روز می‌شود و سفرنامه‌های جدید، هر هفته در آن منتشر می‌شوند. این را هم درِ گوشی بگوییم که امسال قرار است خرده آموزش‌هایی هم درباره سفرنامه‌نویسی، آن هم از زبان افراد صاحب‌نام داشته باشیم که از راه اینستاگرام لست‌سکند اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

اگر اولین‌بار است که می‌خواهید در این مسابقه شرکت کنید، هیچ نگران نباشید. کافی است اول در سایت ثبت نام کنید و بعد، از پنل کاربری، سفرنامه‌تان را برای ما بفرستید. مراحل کامل ثبت‌نام در سایت و نحوه ارسال سفرنامه را در لینک زیر می‌توانید ببینید.

نحوه ثبت و ارسال سفرنامه

بخش‌های مسابقه سفرنامه‌نویسی

 موقعی که سفرنامه را برای ما می‌فرستید، باید مشخص کنید که قصد دارید در کدام بخش مسابقه شرکت کنید. مثل هر سال، مسابقه سفرنامه‌نویسی امسال هم بخش‌های مختلفی دارد که اثر شما با توجه به انتخابتان، می‌تواند در یکی از بخش‌ها قرار بگیرد. این بخش‌بندی برای این طراحی شده که سفرنامه‌های حرفه‌ای و مبتدی با یک چشم بررسی نشوند؛ بلکه افراد حرفه‌ای جداگانه از مبتدی‌ها داوری شوند و آن‌هایی که تازه، نوشتن سفرنامه را شروع کرده‌اند هم بتوانند سهمی در میان برندگان مسابقه داشته باشند. بنابراین، این انتخاب به عهده شماست که بخواهید با سفرنامه‌نویس‌های حرفه‌ای رقابت کنید یا خودتان را تازه‌کار می‌دانید و می‌خواهید اثرتان با مبتدی‌ها داوری شود. اما اگر بخواهید چند سفرنامه برای ما ارسال کنید، همه سفرنامه‌ها یا باید در بخش حرفه‌ای قرار بگیرند یا مبتدی.

علاوه بر اینکه مبتدی یا حرفه‌ای بودن سفرنامه را باید تعیین کنید، سفرنامه شما با توجه به مقصد و مسیر سفرتان یا در دسته سفرنامه‌های داخلی قرار می‌گیرد یا خارجی؛ منظور از داخلی، سفر داخل ایران است و خارجی، سفر به کشورهای دیگر.

امسال بخش سفرنامه صوتی از مسابقه حذف شده و یک بخش جدید و جذاب به نام «روایت‌نامه» به مسابقه اضافه شده است. منظور از این بخش، نوشتن بخش‌هایی از سفر با زبان روایی و ادبی است. ممکن است شما نخواهید جزئیات سفرتان را شرح دهید؛ اما یک لحظه، پلان یا تکه‌هایی از سفرتان چنان معنادار و عمیق برایتان باشد که بخواهید با قلمی شیوا با دیگران آن لحظه‌ها را شریک شوید. با توجه به این توضیحات، بخش‌های مسابقه امسال به صورت زیر است:

بخش‌های مسابقه سفرنامه‌نویسی

داخلی

خارجی

 روایت‌نامه

مبتدی

حرفه‌ای

مبتدی

حرفه‌ای

-

 

bakhsh haye-safarname.jpg530.900.jpg
بخش‌های مسابقه سفرنامه نویسی لست‌سکند

جوایز مسابقه سفرنامه نویسی

امسال هم جوایز ارزشمند و نفیسی برای برندگان مسابقه در نظر گرفته‌ایم. البته حتی اگر برنده هم نشوید، همین که سفرنامه‌تان را با ما به اشتراک می‌گذارید، برای ما ارزشمند است و هدیه می‌گیرید. این ماجرا آنقدر برای ما ارزش دارد که شما به ازای هر سفرنامه، یک کد تخفیف 500 هزار تومانی از ما می‌گیرید و از آن طرف، ممکن است بین برنده‌های نهایی هم باشید.

 جوایز برندگان مسابقه امسال هم مانند سال گذشته به صورت اعتبار خرید از سایت است و با توجه به مبلغی که برنده می‌شوند می‌توانند از خدمات پرواز، تور یا حتی سفرساز لست‌سکند، استفاده کنند. البته ویژگی جایزه‌های امسال این است که شانس بیشتری برای برنده شدن دارید چرا که تعداد نفرات برنده هر بخش هر سال 3 نفر بودند و امسال 5 نفر هستند.

بخش حرفه‌ای خارجی
رتبه جایزه
نفر اول 40 میلیون تومان
نفر دوم 35 میلیون تومان
نفر سوم 30 میلیون تومان
نفر چهارم 25 میلیون تومان
نفر پنجم 20 میلیون تومان

 

بخش مبتدی خارجی
رتبه جایزه
نفر اول ۳۰ میلیون تومان
نفر دوم 25 میلیون تومان
نفر سوم 20 میلیون تومان
نفر چهارم 15 میلیون تومان
نفر پنجم 10 میلیون تومان

 safarname -javayez-(02-09-05).jpg

بخش حرفه‌ای داخلی
رتبه جایزه
نفر اول ۳۵ میلیون تومان
نفر دوم 30 میلیون تومان
نفر سوم 25 میلیون تومان
نفر چهارم 20 میلیون تومان
نفر پنجم 15 میلیون تومان

 

بخش مبتدی داخلی
رتبه جایزه
نفر اول 25 میلیون تومان
نفر دوم 20 میلیون تومان
نفر سوم 15 میلیون تومان
نفر چهارم 10 میلیون تومان
نفر پنجم 5 میلیون تومان

 safarname -javayez-2-(02-09-05).jpg

بخش روایت‌نامه
رتبه جایزه
نفر اول 20 میلیون تومان
نفر دوم 15 میلیون تومان

safarname -javayez-3-(02-09-05).jpg

530.900(500 toman).jpg

قوانین مهم مسابقه سفرنامه‌نویسی

 هر مسابقه‌ای برای گرفتن بهترین نتیجه، باید از قوانینی تبعیت کند. مسابقه سفرنامه نویسی لست‌سکند هم سال‌هاست با پیروی از قوانینش پیش می‌رود. این قوانین هر سال با توجه به تجربه‌های سال قبل، به‌روز می‌شود تا بتوانیم مسابقه را با کیفیت بهتری پیش ببریم. امسال هم مسابقه چهارچوب‌های خاص خودش را دارد که بخش زیادی از آن، مشابه سال‌های گذشته است. قوانین مسابقه را در صفحه قوانین سفرنامه‌نویسی لست‌سکند می‌توانید بخوانید. بخشی از مهمترین بندها که لازم است حتما به آن‌ها توجه کنید، شامل موارد زیر می‌شود:

  • هر سفرنامه حداقل باید 2000 کلمه باشد و زیر این مقدار، امکان ارسال سفرنامه نیست.
  • هر سفرنامه باید حتما عکس داشته باشد و اگر عکس‌های شما، کمتر از 5 تا باشد، نمی‌توانید سفرنامه‌تان را در پنل ثبت کنید.
  • برای ثبت سفرنامه، لازم است اول در سایت ثبت‌نام کنید.
  • به هر سفرنامه تأیید شده، کد تخفیف 500 هزار تومانی تعلق می‌گیرد.
  • هر کاربر، می‌تواند یا در بخش حرفه‌ای شرکت کند یا مبتدی؛ یعنی نمی‌توانید تعدادی از سفرنامه‌هایتان را در بخش حرفه‌ای بگذارید و تعدادی را در مبتدی.
  • سفرنامه باید نوشته فردی باشد که در سفر بوده است.
  • آثاری که از پایان مسابقه قبل، یعنی 30 آبان 1401، ارسال شده باشند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.
  • با توجه به اینکه، به‌روز بودن سفرنامه مهم است، سفرنامه‌ای که ثبت می‌کنید باید مربوط به سفرهای 1 مهر سال 1401 به بعد باشد. سفرنامه‌هایی که بعد از پایان مسابقه دوره قبل ارسال شده‌اند، می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. البته یک استثنا وجود دارد و آن بخش روایت‌نامه است. چون این بخش، تنها برشی از حال و هوای سفر شماست، اگر در این بخش شرکت می‌کنید، تاریخ سفر شما اهمیتی ندارد.
travelwriter_cs.jpg
نگارش سفرنامه در سفر

تاریخ‌های مهم مسابقه سفرنامه نویسی

 اگر قصد دارید در این مسابقه شرکت‌کنید، تاریخ‌های زیر مهم‌ترین تاریخ‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید. هر سال مسابقه سفرنامه‌نویسی لست‌سکند در ابعاد گسترده‌ای برگزار می‌شود و از این رو، برای بررسی آثار لازم است به اندازه کافی وسواس به خرج داد تا آثار برگزیده با دقت انتخاب شوند.

شروع دهمین دوره مسابقه سفرنامه‌نویسی ۱ مرداد ۱۴۰۲
شروع داوری مرحله اول و امتیازدهی به آثار ۱ شهریور و همزمان با برگزاری مسابقه
پایان مهلت ارسال سفرنامه‌ ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
پایان داوری مرحله اول (داوری عمومی) پایان هفته دوم اردیبهشت ۱۴۰۳
اعلام راه‌یافتگان به مرحله دوم پایان هفته دوم اردیبهشت ۱۴۰۳
شروع داوری مرحله دوم (داوری تخصصی) هفته سوم اردیبهشت ۱۴۰۳
پایان داوری مرحله دوم (داوری تخصصی) پایان خرداد ۱۴۰۳
اعلام برندگان نهایی و پایان مسابقه نیمه اول تیرماه ۱۴۰۳

داوری مسابقه سفرنامه‌نویسی لست سکند

 آثاری که هر سال برای مسابقه ارسال می‌شوند، دسترنج افرادی است که با عشق از تجربه و سفرشان برای ما و دیگران گفته‌اند. این امانت برای ما ارزشمند است و برایمان مهم است با دقت، بررسی و خوانده شود. برای اینکه این اتفاق به بهترین شکل بیوفتد، آثار مسابقه در دو مرحله داوری می‌شوند. داوری مرحله اول تقریبا همزمان با ارسال آثار انجام می‌شود و داوران این مرحله، همه آثار ارسال شده را بررسی می‌کنند. بعد از پایان مهلت ارسال آثار، داوران مرحله اول از میان همه آثار، تعدادی را انتخاب می‌کنند که به مرحله دوم راه پیدا کنند.

افراد برگزیده شده، وارد مرحله داوری تخصصی می‌شوند و داوران تخصصی با معیارهای سختگیرانه‌تری آثارشان را بررسی می‌کنند. در نهایت، از میان این افراد، بهترین آثار به عنوان برنده در هر بخش اعلام می‌شوند. داورها و معیارهای داوری را در مطالب بعدی منتشر خواهیم کرد تا در جریان جزئیات آن قرار بگیرید.

سخن آخر

مسابقه سفرنامه‌نویسی لست‌سکند، بخشی از هویت ماست که هر سال برای بهتر شدنش تلاش می‌کنیم. در واقع این مسابقه، برای ترویج سفرنامه‌نویسی و ثبت تجربیات مسافران طراحی شده است. به همین منظور، برای باکیفیت‌تر شدن ارائه این تجربه‌ها، لازم است قوانینی طراحی شود و هر سال راهکارهای تازه‌ای داشته باشیم. ویژگی این مسابقه این است که چه اولین بارتان است سفرنامه‌می‌نویسید یا در این کار حرفه‌ای هستید، در مسابقه سفرنامه‌نویسی لست‌سکند فرصت برنده شدن و از آن مهم‌تر، خوانده شدن دارید. این مسابقه‌های هر ساله، ما را با جامعه‌ای از اهالی سفر دست‌به‌قلم هم آشنا کرده که یک زمانی برای اولین‌بار سفرنامه‌شان را با ما شریک شدند و حالا همراه هر ساله‌مان شده‌اند. اگر از سفرنامه‌نویس‌های چند ساله لست‌سکند هستید، خوشحال می‌شویم از تجربه‌تان برایمان بگویید. 

لست سکند
لست سکند

سایت لست‌سکند از سال 1389 آغاز به کار کرد. از همان ابتدا، بخش مجله گردشگری راه‌اندازی شد تا بتواند با توجه به نیاز اهالی سفر، اطلاعات به‌روز و کاربردی را با مخاطبان به اشتراک بگذارد.