استانبول، شهری مدرن در دل تاریخی کهن

3.4
از 16 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
استانبول، شهری مدرن در دل تاریخی کهن
آموزش سفرنامه‌ نویسی
22 اسفند 1402 12:00
8
16.3K

من و همسرم که خسته از فعالیتهای روزمره و کار بودیم تصمیم به سفر گرفتیم.با توجه به اینکه در سال 94 به امارات و شهر دبی سفر کرده بودیم اولویت سفر را برای یکی از کشورهای ترکیه،گرجستان و یا ارمنستان قرار دادیم.بعد از خواندن سفرنامه های مختلف از لست سکند سرانجام تصمیم گرفتیم در هفته آخر تیرماه 97 راهی استانبول شویم.

قرار بر این شد که برادر و دختر خاله ام نیز مارو در این سفر همراهی کنند.با مشخص شدن همسفرها و تاریخ حرکت، از طریق سایت و اپلیکیشن لست سکند و بررسی قیمت تور استانبول، در نهایت تاریخ سفر رو برای 22 لغایت 26 تیرماه سال 97 با پرواز ایرلاین قشم هماهنگ کردیم و هتل هم والی کناک از طریق یکی از آزانسهای مسافرتی رزرو شد.

پس از صدور بلیط و واچر اقدامات لازم برای دریافت ارز مسافرتی 500 یورویی از طریق بانک ملت انجام شد و  عوارض خروج از کشور در شعبه بانک ملی به مبلغ هر نفر 220 هزار تومان برای اولین سفر خارجی در سال جاری واریز شد.بدلیل سکونت در استان اصفهان یک روز قبل از شروع سفر به تهران حرکت کردیم تا با دختر خاله که در تهران سکونت داشت به سمت فرودگاه عازم شویم.روز جمعه بود و ساعت پرواز همچنان در چک کردنهای اینترنتی اطلاعت پرواز فرودگاه امام 19 ثبت شده بود.

ساعت 15 با ماشین شوهر خاله راهی فرودگاه شدیم. از شمال تهران تا فرودگاه تقریبا یکساعتی زمان برد، تا اینجا تمام برنامه درست و به شکل کامل اجرا شده بود.به محض ورود به فرودگاه وقرارگیری در صف جهت دریافت کارت پرواز،یکدفعه متوجه تابلوی شرکت قشم ایر و تاخیر 1 ساعت و نیم هواپیما شدم که کمی در ابتدای سفر زد توذوقمون. خلاصه کارت پرواز با تحویل چمدان ها دریافت شد و مابه سرعت به سمت باجه های کنترل پاسپورت حرکت کردیم. 

با چک شدن پاسپورت و خوردن مهر خروج از کشور به سمت طبقه پایین فرودگاه و باجه بانک ملت جهت دریافت ارز حرکت کردیم.خدارو شکر صف طولانی نبود و چون ما حواله های ارزی را روز قبل از بانک ملت گرفته بودیم بدون هیچ گونه مشکلی هر نفر 500 یورو دریافت کرده و با نگاه به ساعت که تازه نمایانگر 18 بود به سمت کافی شاپ فرودگاه که بسیار نمای جالبی به سمت باند پرواز داره رفتیم.

بعد از 2 ساعت استراحت به سمت سالن ترانزیت حرکت کردیم ولی متاسفانه با اینکه نزدیک به تایم اعلام شده تابلوی قشم ایر بود اعلام پروازی از طریق اطلاعات پرواز فرودگاه انجام نمیشد.خلاصه حوالی ساعت 21 بود که نماینده شرکت قشم حاضر شد و در ساعت 21:30 مسافران را با چک کردن کارتهای پرواز به سمت هواپیما هدایت کردند.هواپیمای ایرباس 600-300 شرکت قشم ایر با 340 نفر مسافر  تقریبا ساعت 21:50  در آسمان زیبای شب شهر تهران به پرواز در آمد.

به محض حرکت هواپیما مهمانداران و خلبان بابت تاخیر پیش آمده عذر خواهی کردند و پذیرایی در هواپیما با ایجاد وضعیت استیبل پروازی شروع شد.در طی مسیر سه ساعته پذیرای شام به خوبی انجام شد. 

در طول مسیر در ذهنم برنامه های این سفر چهار روزه رو مرور کردم تا در استانبول زمانی تلف نشود.در ساعت 1 بامداد به وقت تهران هواپیما در فرودگاه بین المللی آتاتورک شهر استانبول به زمین نشست. مراحل چک کردن پاسپورت و تحویل بار به خوبی و به سرعت انجام شد و ما به سمت گیتهای خروجی حرکت کردیم که تابلوهای شرکتهایی که برای ترانسفر مسافران آمده بودند نمایان شد.همسرم تابلو شرکت مربوطه رو دید و مابه سمت نماینده این شرکت رفتیم که بعد از چک کردن نامها و جمع شدن مسافران با لیدر ایرانی به نام خانم سحر به سمت درب خروجی حرکت کردیم.

در لحظه خروج از فرودگاه هوا مناسب بود و نسیم خنکی می وزید. سوار بر اتوبوس شرکت راهی هتل شدیم در طول مسیر لیدر توضیحاتی در خصوص شهر استانبول و تورهای گردشگری این شهر و قیمتها و توزیع بروشورهایی در این خصوص ارائه کرد. بعد از گذشت 45 دقیقه ای به خیابان هتل رسیدیم و خانم سحر با ما پیاده شد و مارا تا پذیرش هتل جهت دریافت اتاقها همراهی کرد و از ما خواست جهت استفاده از تورهای گردشگری از طریق تلگرام خبر قطعی را تا فردا ظهر واسشون ارسال کنیم. مراحل پذیرش خیلی سریع انجام شد و دو اتاق به همراه رمز وایفای هتل به ما تحویل شد.

راستی فراموش کردم بگم به محض رسیدن به فرودگاه ساعت ها رو یکساعت و نیم طبق زمان کشور ترکیه به عقب کشیدیم که حالا ساعت شده بود 2 بامداد به وقت ترکیه.یکی از اتاقهای تحویلی به ما پنجره بزرگی به سمت کوچه و دارای نمای کوچه بود و اتاق دیگر بدون پنجره.نظافت اتاقها طبق وسواس خانمها در حد مطلوبی ارزیابی شد و به سرعت با گوشیهای تلفن همراهی که به حالت پرواز بود وای فای پرسرعت هتل ست شد و پس از کمی پیام بازی با خانواده و خستگی سفر ترجیح دادیم بعد از استراحتی چند ساعته برنامه گردش رو از فردا صبح شروع کنیم. ضمنا داخل هرکدام از اتاقها یک عدد save box برای مسائل امنیتی و نگهداری مدارک وجود داشت.

روز اول:

صبح روز اول از شوق دیدن مناظر و جاهای دیدنی استانبول ساعت 8 از خواب بیدار شدیم و به رستوران هتل جهت صرف صبحانه رفتیم.صبحانه هتل به نسبت خوب بود که شامل املت، سوسیس، کالباس، سوپ، چند نوع مربا ،عسل ، شیر، هندوانه و خربزه، میوه های خشک، چند نوع پنیر و اب میوه می شد. 

پس از صرف صبحانه و بر اساس برنامه ای که بارها و بارها از روی سفرنامه سایر دوستان در last second توی ذهنم مرور کرده بودم پیاده راهی شدیم.کوچه منتهی به هتل بسیار سنگفرشهای مرتب و با کافه های موجود چیدمان زیبایی داشت.(واقع در خیابان والی کناک در محله عثمان بی)که اکثر مغازه های اطراف عمده فروشهای پوشاک بودند. 

ساعت 9 بود، قدم زنان به سمت میدان تکسیم حرکت کردیم .گویا هنوز کار در خیایان های شهر آغاز نشده بود و همه چیز آرام و مرتب و بدون ترافیک در جریان بود. هوا با دمای 28 درجه و رطوبت نسبی مطلوب بود .با گذشت 20 دقیقه و تماشای خیابانهای اطراف به میدان زیبای تکسیم رسیدیم که با کبوترها و حوض ها  و آب نماها جلوه بسیار زیبایی داشت.

تصمیم گرفته بودیم تا حد ممکن از  حمل و نقل عمومی استانبول جهت رسیدن به مکانهای گردشگری استفاده کنیم به همین خاطر نرسیده به میدان تکسیم مقداری از یورو را به لیر چنج کردیم(البته توصیه میشه این کار در صرافیهایی با نام doviz به دلیل جلوگیری از کلاهبرداری و پول جعلی استفاده بشه)با خرید یک عدد استانبول کارت  به ارزش 10 لیر + 10 لیر شارژ  از مغازه های میدان تکسیم(برای 4 نفر همون یکعدد کافیه )وارد مترو تکسیم شدیم و کنار اولین دستگاه  50 لیر کارت رو شارژ کردیم. مسیر رو به سمت گاباتاش با  فونیکولار که واگن هایی با سیستم کشنده درام و قرقره هستند ادامه دادیم.

  در کمتر از 5 دقیقه به گاباتاش رسیدیم و در آنجا با خروج از ایستگاه مترو به سمت تراموا حرکت کردیم (هزینه مترو یا فونیکولار برای هر نفر تقریبا 2 لیر)تراموا به سرعت وارد ایستگاه شد و چون اولین ایستگاه بود براحتی و در فضایی خنک بر روی چها رصندلی به آرامی نظاره  گر شهر زیبای استانبول شدیم که داشت دیگر رخ مینمود.کم کم اسکله، تنگه بسفر،برج گالاتا و کشتی های تفریحی به چشم میخورد و ما بسیار شگفت زده از یک فضای شهری در کنار جاذبه های طبیعی به مسیر با تراموا ادامه میدادیم.

هدف گردشگری روز اول ما بازدید از مسجد سلطان احمد، ایاصوفیه و کاخ توپ کاپی بود که با پیاده  شدن در ایستگاه سلطان احمد تمام این مکانها رو در کنارهم خواهید داشت.به محض پیاده شدن محو در گنبدهای زیبای بلند و در سمت دیگرکافه و رستورانهایی شدیم که مردم در حال صرف صبحانه بودند. هیجان زندگی و تکاپو در این محل دیدنی بود.با کمی پیاده روی وارد مسجد سلطان احمد شدیم گنبد و مناره هایی که به سبک عثمانی قد الم کرده اند و سر را به سمت آسمان زیبای شهر بالا میبرند. با کمی عکاسی در این مکان به سمت ایاصوفیه رفتیم که واقعا زیبا،دیدنی و چشم نواز بود .داخل محوطه هم چند بستنی فروش مشغول شعبده بازی با  بستنی بودند. عکاسی در کنار حوض و فواره های مقابل ایاصوفیه واقعا زیباست.   

undefined

این جاست که شما دو معماری اسلامی و عثمانی در سلطان احمد و معماری مسیحی را در ایاصوفیه در حال رقابت و عرض اندام میبینید.از سمت راست مجموعه ایاصوفیه که در گذشته کلیسا بوده به سمت کاخ توپ کاپی حرکت کردیم. اولین کاخ عثمانی با باروهایی منحصر به فرد ،معماری زیبا و ترکیبی چشم نواز از محوطه کاخ و تنکه بسفر. در کاخ گشتی زدیم. از ظهر گذشته  بود و با نظر همسفران ترجیح دادیم نهار رادر یکی از نمایندگی های مک دونالد صرف کنیم.همانگونه که از صبح محو در زیبایی های طبیعی و ساخته دست بشر در جای جای ترکیه بودیم با تراموا به سمت گاباتاش و سپس به سمت میدان تکسیم حرکت کردیم و از آنجا با یکی از تاکسی ها به سمت هتل حرکت کردیم و مقابل نمایندگی مک دونالد در محله عثمان بی پیاده شدیم.

undefined

4 عددد چیز برگر دوبل با مخلفات سفارش دادیم به قیمت 60 لیر. بعد از صرف نهار قدم زنان برای هضم غذا به سمت هتل حرکت کردیم. در مسیر مغازه ها و فروشگاههای عرضه پوشاک  عمده و تکی فراوان بود.در هتل کمی استراحت کردیم و پس از هماهنگی با لیدرمون خانم سحر جهت استفاده از کشتی شبانه ایرانی، ساعت 19 خودروی ون اومد دنبالمون و به سمت اسکله راهی شدیم. برای کشتی شبانه چهار نفری 470 لیر پرداخت کردیم.

کنار اسکله بعد از انداختن چند تا عکس با غروب اسکله و شهر استانبول که شب  هنگام زیبایی خاصی داشت سوار بر کشتی  vip شدیم ، در طبقه بالا نشستیم و در فضای باز وبا اجرای موسیقی های ایرانی راهی تنگه بسفر شدیم. جالب اینکه تنگه بسفر دقیقا خط جدایی منطقه آسیایی نشین و اروپایی نشین استانبوله .نورهای رنگارنگ ،نسیم خنک هوا،پل های روی تنگه  و نمایی که کاخ دولما باغچه کنار تنگه داشت هر کسی را متحیر میکنه. 

خلاصه ساعت دیگه نزدیک 11 بود و پس از صرف پیش غذا و شام داخل کشتی و به اتمام رسیدن زمان گشت، با لیدر به هتل برگشتیم.تا اینجا برنامه روز اول فوق العاده پیش رفته بود. رفتیم برای  استراحت و شروع روز دوم سفر.

جمع هزینه های روز اول:620لیر

روز دوم:

بر اساس مشورت با همسفری های عزیز تصمیم گرفتیم  روز دوم که روز یکشنبه و تعطیلات پایان هفته ترکیه بود بریم جزیره بویوک آدا . صبح بعد از صرف صبحانه که منوی مشابه روز قبل داشت، به سمت ایستگاه تکسیم و سپس گاباتش و در نهایت اسکله آمینیو حرکت کردیم، در اسکله آمینیو با دیدن صف های طولانی بلیط کشتی چشمام چهارتا شد .و زمانی هم تا حرکت کشتی ساعت 11:15 باقی نمونده بود. بلافاصله برگشتیم به اسکله گاباتاش که باجه های خلوتی برای تهیه بلیط داشت، برای هر نفر 7.5 لیر هزینه بلیط بود. سوار بر کشتی در طبقه فوقانی راهی جزایر پرنس شدیم. مسیر یکساعتی طول میکشه و از یک طرف دور شدن از شهر و نمای دور بسیار زیباست و از طرف دیگه دریای آبی مرمره ، مرغان دریایی و جزیره ها که کم کم مشاهده میشدند، نوید یک روز خوب و مهیج را میدادن.

  undefined

کشتی در یکی از جزیره ها توقف داشت و جزیره بعدی بویوک آدا اعلام شد.حوالی ساعت12:30 به جزیره رسیدیم. به محض ورود با هزینه 100 لیر چهارنفری یک درشکه کرایه کردیم و رفتیم برای گشت جزیره. البته دوچرخه هم کرایه میدن که ما به دلیل تنبلی حوصله رکاب زدن نداشتیم و درشکه را ترجیح دادیم. 

درشکه با دو اسب کشنده  بالا و بالاتر میرفت.واقعا معماری خونه ها (ویلاها )زیبا بود و عدم وجود وسایل نقلیه موتوری مارو برد صد سال قبل.این جزیره همون جاییه که خیلی از فیلم های ترکیه ای داخلش بازی شده و واقعا مکان زیباییه.من که به شخصه دوست داشتم چند روزی یکی از ویلاها رو کرایه کنم و اینجا بمونم.درشکه تا بالاترین خیابان بالا رفت و کم کم حرکت شیبدار به سمت پایین شروع شد.جایی توقف داشت برای عکسبرداری که تلاقی جزیره و دریا و افرادی که در حال شنا کنار ساحل بودند قابل رویت بود.

عکسبرداری انجام شد و دوباره سوار بر درشکه به سمت نقطه شروع حرکت کردیم. ساعت نزدیک 14:30 بود از درشکه پیاده شدیم.  بوی کباب ترکی ،اسکندر کباب ،آدنا کباب و ...در رستورانهایی که کنار هم جذب مشتری میکردند آب از دهان ما راه انداخته بود.توی یکی از رستوران که فضای بیرونی و گربه های زیبایی داشت سفارش 2 تا آدنا و 2 تا اسکندر کباب دادیم همراه مخلفات. واقعا خوشمزه بود و به شدت با ذائقه ما ایرانیها سازگار قیمت. این غذا شد 150 لیر. با صرف غذا و کمی تماشای مغازه هایی که صنایع دستی میفروختن مهیای برگشت شدیم. با نفری 7.5 لیر بلیط کشتی برگشت را گرفتیم و سوار بر کشتی از جزیره دور و دورتر شدیم.

واقعا اون آرامش و بکر بودن چیزیه که هر انسانی نیاز داره.یکساعت و پانزده دقیقه بعد رسیدیم گاباتاش و با مترو در ایستگاه عثمان بی پیاده شدیم و قدم زنان به سمت هتل و با کمی استراحت آماده برنامه اصلی و مورد علاقه خانمها یعنی خرید شدیم. با تاکسی در فاصله پنج دقیقه ای به محل شیشلی و مجتمع جواهر رسیدیم در ساعت 18:30 (البته با مترو هم امکان دسترسی با ایستگاه شیشلی ومقابل جواهر وجود داره)وارد مجتمع شدیم. برندهای محتلف سرتاسر شعبه داشتن ولی خوب قیمت برندهای ترک پوشاک به نسبت پایین تر بود (ال سی وایکیکی،کوتون،پول اند بیر،دیفکتو،فلو،مادام کوکو ،مانگو و...)از نمایندگی های ال سی وایکیکی،کوتون و دیفکتو مقداری خرید کردیم و با بسته شدن مجتمع در ساعت ده راهی نمایندگی مک دونالد در نزدیکی هتل شدیم.4 تا همبرگر با مخلفات 60 لیر که هم کیفیت و هم قیمت بسیار عالی داشت.

با صرف شام مقداری در خیابان های اطراف قدم زدیم و ساعت 24 راهی هتل شدیم تا برنا مه های فردا را با هم مرور کنیم.(ضمنا روزهای تعطیل تمام وسایل نقلیه عمومی رایگان هستن به غیر از کشتی و تاکسی که ما به خاطر عدم اطلاع از این موضوع استانبول کارت را 100 لیر برای استفاده از این وسایل شارژ کرده بودیم).

جمع هزینه های روز دوم:485 لیر

روز سوم:

روز سوم تصمیم گرفته بودم بریم پارک آبی آکوا مارین. متاسفانه صبح یکم دیر از هتل زدیم بیرون تا رسیدیم به میدان تکسیم خودروهای ون که رایگان و مختص پارک آبی بودن حرکت کرده بودن و ما جا موندیم(این خودروها عکس و تگ های مختص پارک آبی یا دلفین یا آکوا را روی بدنه دارند)، با مترو به سمت ایستگاه یان کاپی حرکت کردیم که البته میشد ایستگاههای جلوتر هم بریم و بعدا سوار اتوبوس بشیم.از ایستگاه اومدیم بیرون و سوار تاکسی شدیم که متاسفانه هنوز مسیر طولانی بود و 100 لیری این وسط هزینه اضافی پرداخت کردیم.خلاصه توی مسیر اختلاف و مدرنیزه بودن در بخش آسیایی و اروپایی استانبول از لحاظ ساختمان سازی کاملا مشهود بود.بخش اروپایی کوچه های سنگ فرش و خیابان باریک و ساختمانهای کوتاه و قسمت آسیایی برجها ی بلند و اتوبانهای عریض. خلاصه رسیدیم به پارک آبی، ورودی برای آقایان در روزهای غیر تعطیل 65 لیر و خانمها 45 لیر بود.

3 ساعتی پارک آبی بودیم و با صرف پیتزا داخل پارک به قیمت 100 لیر از پارک خارج شدیم. برای بازگشت به میدان تکسیم با خودروهای پارک باید تا ساعت 17 منتظر میموندیم به خاطر همین اومدیم ایستگاه اتوبوس سر خیابان پارک و با کشیدن استانبول کارت راهی هتل شدیم. اتوبوس در طول مسیر از ایستگاههای مختلف عبور کرد و در آخرین ایستگاه که ایستگاه مترو هم داخلش بود سوار مترو شدیم و مسیر را به سمت هاک عثمان در پیش گرفتیم. و در ایستگاه عثمان بی پیاده شدیم و رفتیم هتل. بعدالظهر را برای خیابان استقلال  برنامه ریزی کرده بودیم.حوالی ساعت 19 اومدیم به سمت تکسیم و سپس وارد خیابان استقلال شدیم. 

خیابانی که مملو بود از مغازه ها،رستورانها،پرچمها و لوگوهای رنگی و گروه های موسیقی که گوشه گوشه خیابان در حال نواختن بودن.تراموای قدیمی تک واگنه که با صدای خاص زنگ گردشگران را از ابتدای خیابان میبرد تا انتها. شور و نشاط زندگی و هیجان داخل این خیابان موج میزنه .دوباره پروسه خرید توسط خانمها آغاز شد بعد از دو سه ساعتی خرید و تماشای مغازه ها و خیابان و صرف بستنی به قیمت هر نفر 5/1 لیر در نمایندگی مک دونالد اخر شب بود راهی رستورانی بزرگ در خیابان استقلال برای صرف شام شدیم. سفارش کباب ترکی و اسکندر کباب دادیم به صورت ساندویچی و دیسی با مخلفات که قیمت 100 لیر بود. 

با خوردن شام و قدم زدن  در خیابان استقلال  این شب نیز به اتمام رسید و با عکسبرداری در شب میدان تکسیم سوار بر تاکسی راهی هتل شدیم.

جمع هزینه های روز سوم:560 لیر

 undefined

روز چهارم:

باور نکردنی بود امروز روز آخر سفر بود و باید شب ساعت 22 پرواز میکردیم به سمت تهران. تصمیم بر این شد روز آخر هم اختصاص بدیم به خرید. بعد از صرف صبحانه و جمع و جور کردن وسایل اتاقها رو تحویل دادیم و چمدانها رو به امانت داخل هتل گذاشتیم و با مترو راهی شیشلی و مجتمع جواهر شدیم .خرید در جواهر به دلیل خلوت بودن و دسترسی آسان و وجود برندهای مختلف مورد پسند بود.تا ظهر از برندهای مختلف خرید انجام شد و برای صرف نهار به بالاترین طبقه و نمایندگی مک دونالد رفتیم. چیکن سفارش دادیم که 4 تاش شد 60 لیر با مخلفات که فوق العاده بود.

خلاصه بعد از نهار، خرید تا ساعت 4 ادامه پیدا کرد و بعد از اون با مترو راهی هتل شدیم.در لابی هتل منتظر ماندیم تا ماشین ترانسفر به فرودگاه بیاد دنبالمون. یک نکته رو بگم که برخورد پرسنل هتل والی کناک واقعاعالی و دوستانه بود و سرعت اینترنت هم در لابی و هم در اتاقها خوب بود.اتاقها هم در صورت وجود پنجره به بیرون بد نبود.ضمن اینکه آب معدنی به همراه چند عدد چای کیسه ای و نسکافه رایگان داخل اتاق بود و هزینه ای نداشت.ولی امکاناتی مثل استخر،سونا ،جکوزی و وان حمام  وجود نداشت.کلا یک هتل معمولی با موقعیت مکانی بسیار خوب. ساعت 17 ماشین امومد دنبالمون و با اینکه هنوز دوست داشتیم بمونیم راهی فرودگاه شدیم بدلیل ترافیک سنگین بعدالظهر استانبول 1:30 توی مسیر بودیم تا رسیدیم به فرودگاه.

داخل فرودگاه صدور کارت پرواز و چک کردن پاسپورت با رفتار خوب پرسنل فرودگاه انجام شد و ما که هنوز مقداری لیر داشتیم راهی فری شاپ شدیم برای خرید، ولی بر عکس فرودگاه دبی که تمام قیمتها به درهم و مناسب بود اینجا قیمتها بالا و به یورو بود که اصلا مناسب نبود.خلاصه کمی چرخ زدیم تا اینکه حوالی ساعت 21 از طریق تابلوها رفتیم سمت گیت ترانزیت پرواز قشم ایر و اینکه متوجه شدیم پرواز یکساعتی تاخیر داره. کمی با سایر مسافران و از سفرشون صحبت کردیم تا اینکه ساعت 22:30 به وقت استانبول نماینده شرکت قشم ایر که یک آقای مسن خوش برخورد بود گیتها رو باز کرد و با چک کردن کارتهای پرواز به سمت هواپیما هدایت شدیم.

هواپیمای ایرباس 300-600 ساعت 23 در حالیکه نم نم باران هم میبارید تیک آف کرد و راهی فرودگاه امام شدیم.در طول مسیر پذیرایی بسیار خوب شام از جانب مهمانداران انجام شد و ظرف مدت دو ساعتی و نیم هواپیما در فرودگاه نشست. اگر از تاخیرهای رفت و برگشت صرف نظر کنیم از لحاظ برخورد خدمه، وضعیت پذیرایی و نوع هواپیما برای یک پرواز economy در حد نسبتا خوبی قرار داشت.در فرودگاه مراحل چک کردن پاسپورت و تحویل بار به سرعت انجام شد و به سمت گیتهای خروجی حرکت کردیم. موبایل ها روشن شد و با رزرو اسنپ با نصف هزینه خودروها فرودگاه امام راهی منزل شدیم.

جمع هزینه های روز آخر:110 لیر

undefined

نکات و پیشنهادات:

1-حتما قبل از سفر برنامه ریزی مناسبی برای روزهای اقامت داشته باشید تا زمان رو از دست ندید.

2-به نظر من برای سفر استانبول هتل در حد هتل سه ستاره تاپ یا چهار ستاره کافیه چون بیشتر زمان خارج از هتل میگذره.

3-از لیدرها تورها رو خرید نکنید بهتره چون با خرید استانبول کارت و استفاده از اتوبوس،تاکسی ،دلموش،تراموا،مترو و فونیکولار میتونید با کمترین هزینه حداکثر استفاده رو ببرید.

4-حتما در طول سفر نقشه مترو و مکانهای گردشگری رو به همراه داشته باشید.

5- استانبول کارت رو زیاد شارژ نکنید و روزانه شارژ بشه بهتره چون ممکنه آخر سفر داخلش شلرژ اضافی بمونه و نتونید به کسی بفروشید.

6-برای سفر به استانبول بیش از اندازه غذا از ایران نبرید با خودتون چون غذاهای اونجا با ذائقه ما ایرانیها سازگاره و به نسبت قیمت خیلی بالایی نداره.

7-بازارهای روزانه در منطقه اکسارای و بهترین مراکز خرید استانبول مثل مجتمع های خرید فروماو اولیبیوم هم هستن که هم دسترسی از طریق مترو و هم از طریق تراموا امکان پذیره.

8-تاکسیهای استانبول هم تماما تاکسیمتر دارن و روی آینه خودرو هزینه مسیر طی شده و ورودی درج میشه و برای تمام تاکسیها یکسانه .

9-چنج کردن دلار و یورو به لیر حتما در صرافی هایی با تابلوی dovizانجام بشه. 

10-گوشیهای تلفن همراه بهتره در فرودگاه ایران زمان پرواز بره روی حالت پرواز و با استفاده از اینترنت داخل هتل ها و استفاده از imo  یا whatsapp  تماس صوتی و تصویری برقرار بشه.

11-برای اطلاع از وضعیت تورها و هتل ها و رتبه بندی و نظرات میتونید از سایت جامع  last second  و سایتهای booking و trip advisor به عنوان راهنما استفاده کنید.

در پایان پیشنهاد میکنم سفر استانبول رو به عنوان یک سفر ترکیبی شامل بناها ومکانهای تاریخی،مناطق بکر و طبیعی،هیجان زندگی شهری همراه با خرید مناسب از دست ندین. از سایت و اپلیکیشن لست سکند به عنوان همراه همیشگی سفر، کمال قدردانی و تشکر را دارم که در تمام سفرهای داخلی و خارجی راهنمای من بوده اند و هستند.

این سفرنامه برداشت و تجربیات نویسنده است و لست‌سکند، فقط منتشر کننده متن است. برای اطمینان از درستی محتوا، حتما پرس‌وجو کنید.

اطلاعات بیشتر